Ranking odkurzaczy 2018 – Najlepsze odkurzacze domowe. Opinie i recenzje

Prezentujemy najnowszy ranking odkurzaczy 2018 przygotowany przez redakcję Rankly.pl, z myślą o użytkownikach szukających odpowiedzi na pytanie jaki odkurzacz wybrać. Zestawienie zawiera najpopularniejsze i najlepsze odkurzacze na rynku dostępne w sprzedaży, w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Jaki odkurzacz wybrać ? Bezworkowy czy może workowy? Piorący, z filtrem wodnym czy też może automatyczny?  Na to i wiele innych pytań szczegółowo odpowiada poniższy test odkurzaczy i poradnik zakupowy.

Przygotowując porównanie odkurzaczy przeanalizowaliśmy dziesiątki modeli, pod kątem ich funkcjonalności, praktyczności, trwałości i stosunku jakości do ceny. Wzięliśmy pod uwagę opinie użytkowników i statystyki sprzedaży. Rezultatem naszych działań jest lista najlepszych odkurzaczy, przygotowana w prostej i przejrzystej formie, wraz z porównaniem cen produktów w poszczególnych sklepach.

Ranking Odkurzaczy 2018 –  Najlepsze odkurzacze na rynku

Polecane odkurzacze do domu

Najlepsze odkurzacze Zelmer Jupiter ZVC427HT

Zelmer Jupiter ZVC427HT

Najlepsze odkurzacze Blaupunkt VCC301

Blaupunkt VCC301

Najlepsze odkurzacze Amica VM3044 Bagio

Amica VM3044 Bagio

Najlepsze odkurzacze Zelmer AQUOS 829.0 ST

Zelmer AQUOS 829.0 ST

Ranking odkurzaczy 2018 Najlepsze odkurzacze według Rankly.pl
Pozycja Model Moc Typ filtra Typ filtra Klasa skuteczności
odkurzania
(dywanów/podlóg)
Klasa reemisji kurzu Poziom hałasu Długość przewodu Waga
1 Zelmer AQUOS 829.0 ST 1600 W Workowy, Wodny HEPA, Wodny b.d A 80 dB 6 metrów 6.6 kg
2 Zelmer ODYSSEY ZVC307XT 890 W Workowy EPA C/A A od 76 do 80 dB 6 metrów 4.3 kg
3 >Philips FC9333/09 650 W Bezworkowy Zmywalny C/A A od 76 do 80 dB 6 metrów 4.5 kg
4 Zelmer Jupiter ZVC427HT 890 W Workowy HEPA C/A A od 76 do 80 dB 7 metrów 4.9 kg
5 Amica VM3044 Bagio 900 W Bezworkowy EPA D/A B od 76 do 80 dB 5 metrów 4.6 kg
6 Karcher WD 3 1000 W Workowy Kartridżowy b.d b.d 75 dB 4 metry 5.5 kg
7 Zelmer Odyssey ZVC307SP 600 W Workowy EPA C/A A od 76 do 80 dB 6 metrów 4.3 kg
8 Amica VI 2031 VIENTO 900 W Workowy HEPA C/A A od 76 do 80 dB 5 metrów 4.6 kg
9 Electrolux Ultra Silencer ECS52B 750 W Workowy Zmywalny C/A A od 66 do 70 dB 12 metrów 7.2 kg
10 Blaupunkt VCC301 700 W Bezworkowy HEPA D/A A od 76 do 80 dB 5 metrów 4.6 kg

Ranking odkurzaczy 2018 – charakterystyka modeli

Recenzje najlepszych odkurzaczy które zwyciężyły w naszym zestawieniu

Najlepsze odkurzacze Zelmer Aquos ZVC722ST

Odkurzacz Zelmer Aquos ZVC722ST

Bestsellerowy model odkurzacza firmy Zelmer i jednocześnie zdobywca chyba największej liczby pozytywnych opinii na portalu Opineo oraz w wielu innych sklepach internetowych.  Setki użytkowników uznały ten produkt za doskonały wybór. Także i w testach naszej redakcji odkurzacz Zelmer Aquos sprawdził się doskonale i stąd też model ten, bezapelacyjnie wygrywa nasz tegoroczny ranking odkurzaczy 2018.

Jakie jednak konkretne cechy tego modelu dały mu zwycięstwo w rankingu? Te cechy, to przede wszystkim, bardzo duża moc 1600 W i znakomity dwustopniowy system filtrowania.

Powietrze zaciągane z bardzo dużą mocą, trafia w pierwszej kolejności do filtra wodnego, dzięki któremu, cały zasysany kurz, roztocza, alergeny i inne zanieczyszczenia są moczone i w ten sposób zatrzymywane. To, co jakimś cudem przedarło się przez filtr wodny, trafia do filtra powietrznego HEPA w klasie H10. Wysoka sprawność filtra HEPA zatrzymuje blisko 100% pozostałych zanieczyszczeń jak grzyby, pierwotniaki czy nawet wirusy w wielkości większej niż 0,3 mikrona. Wydmuchiwane po oczyszczeniu powietrze, jest zatem idealnie czyste i nawilżone, co czyni ten model idealnym odkurzaczem dla alergików. Odkurzacz ten może pracować tylko z filtrem wodnym lub w połączeniu z filtrem workowym. Model ten posiada najlepszą klasę reemisji kurzu A.

Dzięki wyjmowanemu pojemnikowi na wodę, odkurzacz Zelmer Aquos posiada możliwość odkurzania substancji płynnych i półpłynnych takich jak rozlana woda, mleko, napoje czy nawet błoto.

Wszystkie dołączone do odkurzacza akcesoria mieszczą się z specjalnie zaprojektowanym do tego schowku na końcówki, których gama, w przypadku tego modelu, jest wyjątkowo szeroka. Ssawka szczelinowa z separatorem drobnych przedmiotów, szczotka do parkietów, ssawka do zbierania wody. Naszym zdaniem, najciekawszym rozwiązaniem jest obrotowa szczotka, która znakomicie radzi sobie z sierścią i włosami.

Długość kabla to 6 metrów, co w połączeniu z długą elastyczną rurą, daje zasięg pracy aż do 9 metrów od gniazdka sieciowego. Co warte uwagi, to oferowana przez firmę Zelmer aż 4 letnia gwarancja na ten model.

Reasumując naszą krótką recenzję, odkurzacz Zelmer Aquos to urządzenie wielofunkcyjne, cechujące się znakomitymi parametrami pracy i cieszące się doskonałymi opiniami użytkowników. W cenie nieco przekraczającej 400 zł, otrzymujemy zatem produkt znakomitej jakości, idealny jako  dobry i tani odkurzacz dla alergików z czteroletnią gwarancją.

Zalety modelu

 • bardzo skuteczne dwustopniowe filtrowanie zanieczyszczeń z użyciem filtra wodnego, a następnie filtra powietrznego HEPA H10
 • możliwość odkurzania mokrych substancji
 • obrotowa szczotka
 • czteroletnia gwarancja producenta
 • maksymalna dopuszczona przez prawo moc 1600 W
 • bardzo prosty w obsłudze
 • praktyczny schowek na akcesoria do odkurzacza

Wady modelu

 • czas potrzebny na wyczyszczenie obu pojemników odkurzacza po każdym użyciu
 • spora waga uwzględniając pojemnik na wodę
Najlepsze odkurzacze Zelmer Odyssey ZVC307XT

Odkurzacz Zelmer Odyssey ZVC307XT

Dla osób szukających taniego, uniwersalnego i niezawodnego odkurzacza, zdecydowanie rekomendujemy model Zelmer Odyssey. Choć w przeciwieństwie do wielu przeciwników w rankingu odkurzaczy, nie posiada on wielu rozbudowanych funkcji, to jest idealnym odkurzaczem do utrzymywania codziennych porządków w bardzo dobrej cenie nieco powyżej 300 zł.

Zelmer Odyssey to odkurzacz workowy. W przypadku tego modelu, firma Zelmer zastosowała worek Safbag o pojemności 3,5 litra. Moc na poziomie 890 W, choć nie jest najwyższa w klasie, jest zdecydowanie wystarczająca i dzięki dużej efektywności, mamy odczucie, iż odkurzacz ma zdecydowanie większą moc.

W małej obudowie o wymiarach zaledwie 300 x 320 x 380 mm, zmieścił się praktyczny oraz funkcjonalny schowek na końcówki i akcesoria. To proste rozwiązanie, raz na zawsze pozwoli uporać się z problemem znikających w niewyjaśnionych okolicznościach akcesoriów do odkurzacza. Wszystkie końcówki mamy zawsze pod ręką, a dostęp do nich jest wyjątkowo łatwy.

Filtrowanie zanieczyszczeń odbywa się z wykorzystaniem filra EPA E11, który skutecznie zatrzymuje aż 95 % zanieczyszczeń, nawet tak małych, jak pyłki, bakterie czy odchody roztoczy.

Na uwagę zasługują także duże tylne koła pokryte miękką gumą, dzięki którym, manewrowanie odkurzaczem jest ciche i łatwe, nawet w przypadku pokonywania progów.

Wśród dostępnych końcówek, wyjątkowo dobrze sprawdza się obrotowa szczotka napędzana siłą odkurzacza, która doskonale zbiera zarówno włosy jak i sierść zwierząt, nawet z dywanów z długim włosiem.

Chociaż długość kabla wynosi 6 metrów. to w połączeniu z wytrzymałym elastycznym wężem Flexi wzmocnionym oplotem z jedwabnej nici. całkowity zasięg pracy odkurzacza Zelmer wynosi aż 9 metrów.

Podsumowując, Zelmer Odyssey zasłużenie zajmuje drugą pozycję w naszym rankingu odkurzaczy. Doskonale wykonuje swoje zadanie i w przedziale cenowym 300 – 350 zł ciężko byłoby znaleźć równie udany produkt.

Zalety modelu

 • zgrabny i lekki o wadze zaledwie 4.4 kg
 • praktyczny schowek do przechowywania końcówek
 • bardzo skuteczna turboszczotka do usuwania włosów i sierści
 • szczotka wykonana z naturalnego włosia nie niszcząca podłóg
 • niewielkie gabaryty ułatwiające przechowywanie na małych przestrzeniach

Wady modelu

 • brak regulacji mocy bezpośrednio w rączce odkurzacza
Najlepsze odkurzacze Philips FC9333/09

Odkurzacz Philips PowerPro Compact FC9333/09

Trzecie miejsce w rankingu odkurzaczy i jednocześnie pierwszy model innej marki niż Zelmer.  Odkurzacz Philips Power Pro Compact to, zdaniem naszej redakcji, bardzo rozsądny wybór w przedziale cenowym do 450 zł.

Recenzję zacznijmy od skuteczności w filtrowaniu wciąganego przez odkurzacz powietrza. Philips zdecydował się na zastosowanie filtra antyalergicznego Clean Air o wysokiej efektywności, który wyłapuje, według zapewnień producenta, do 99,9 % drobnych cząsteczek kurzu. Dodatkowo, cechą tego modelu jest technologia oddzielania kurzu od powietrza, nazwana przez markę Philips Power Cyclone 5, która dzięki konstrukcji wlotu potwietrza do komory, przyśpiesza cyrkulację w komorze cyklonowej. Odkurzacz ten może być zatem dobrą alternatywą dla alergików.

Trzeba przyznać, że Philips Power Pro został zaprojektowany nie tylko w ładny, ale przede wszystkim, funkcjonalny sposób. Pojemnik na zanieczyszczenia daje się odczepić i opróżnić właściwie jedną ręką, co nie we wszystkich modelach jest sprawą oczywistą. W łatwy sposób zamontujemy także wymienne końcówki odkurzacza. ActiveLock to rozwiązanie szybkie i praktyczne.

Ciekawym rozwiązaniem, nie tak często spotykanym w odkurzaczach, jest podstawowa nasadka TriActive. Dotychczas przyzwyczajeni byliśmy, że nasadki wciągają powietrze jednym otworem umieszczonym od spodu i wszyscy uznawaliśmy to właściwie za standard. Philip poszedł jednak o kilka kroków dalej i zaprojektował nasadkę która zasysa powietrze na trzy różna sposoby. Byliśmy ciekawi, czy takie rozwiązanie jest rzeczywiście praktyczne, czy jest tylko zabiegiem marketingowym. Okazało się jednak, że ta poniekąd innowacyjna nasadka, spełnia obietnice producenta. Większe cząsteczki brudu, zasysane są dużym otworem od frontu, zanim jeszcze trafią pod nasadkę. Najbardziej praktyczne są jednak kanały powietrzne po lewej i prawej stronie nasadki, które zbierają brud wzdłuż mebli i listw podłogowych, czyli z miejsc do których ciężko dotrzeć standardową nasadką.

Moglibyśmy rozpisać się na temat najlepszych ocen klasy A w zakresie odkurzania twardych podłóg, ale zwykłemu użytkownikowi ciężko jest je przełożyć na rzeczywistość. Zamiast tego wspomnimy, że odkurzacz Philips, pomimo stosunkowo niewielkiej mocy 650 W jest skuteczny i dobrze wykonuje swoje zadanie.

W kwestii użytkowania, warto jeszcze zwrócić uwagę na duże gumowe tylne koła które ułatwiają manewrowaniem odkurzaczem podczas sprzątania.

Czy warto zatem kupić odkurzać Philips FC9333/09? Naszym zdaniem zdecydowanie tak, jeśli priorytetem jest niewygórowana cena, dobra jakość i niezawodność.

UWAGA !!! Przy zakupie odkurzacza i zarejestrowaniu go na stornie marki Philips mamy możliwość wydłużenia standardowej gwarancji o kolejne 3 lata do łącznie 5 lat.

Zalety modelu

 • różnorodny wybór końcówek
 • wygodny uchwyt do przenoszenia odkurzacza
 • łatwe opróżnianie pojemnika na zanieczyszczenia

Wady modelu

 • czas potrzebny na wyschnięcie zmywalnego filtra
 • silnik o mocy 650 W

Godne zaufania sklepy w których znajdziesz produkty z powyższej kategorii

Zastanawiasz się gdzie kupić wybrany produkt? Nie ryzykuj i skorzystaj z oferty jednego ze sklepów internetowych cieszących się dobrymi opiniami i zaufaniem kupujących.

Electro.pl

Electro.pl

OleOle.pl

OleOle.pl

Zadowolenie.pl

Zadowolenie.pl

Neo24.pl

Neo24.pl (NeoNet)

RTV Euro AGD

RTV Euro AGD

Morele.net

Morele.net

Media Expert

Media Expert

Media Markt

Media Markt

Saturn

Saturn

Redcoon

Redcoon.pl

eMag

eMag.pl

Mall

Mall.pl

Komputronik

Komputronik.pl

MyCenter

MyCenter.pl

Ranking odkurzaczy domowych – poradnik kupującego

Spis treści:

Odkurzacz dla alergika

Alergicy doskonale wiedzą, jak kluczową rolę odgrywa utrzymywanie otoczenia w czystości i ograniczenie kurzu i roztoczy. W przypadku alergii, zalecane jest zatem jak najczęstsze odkurzanie, aby ograniczać występowanie reakcji alergicznych. Nie każdy odkurzacz nada się jednak do tego celu równie dobrze. Najlepszym rozwiązaniem dla alergików, są odkurzacze wyposażone w filtr HEPA, czyli High Efficiency Particulate Air Filter. Warto mieć na uwadze, że filtry te podzielone są na klasy począwszy od HEPA 10, aż po tzw. filtry absolutne.  Rekomendowanym rozwiązaniem dla alergików będą odkurzacze w filtrem HEPA co najmniej w klasie 13, cechujące się bardzo dużą skutecznością zatrzymywania roztoczy.

Istotne znaczenie w przypadku alergików, ma również klasa reemisji kurzu odkurzacza, czyli skuteczność w zatrzymywaniu kurzu wewnątrz odkurzacza. Działanie odkurzacza polega bowiem na wciągnięciu powietrza z zanieczyszczeniami, jego przefiltrowanie za pomocą filtrów, a następnie wyrzucenie oczyszczonego powietrza z powrotem na zewnątrz. Odkurzacz antyalergiczny radzi sobie z takim zadaniem doskonale, w przeciwieństwie do niskiej jakości sprzętów, w przypadku których, wyrzucane powietrze nadal zawiera roztocza.

Odkurzacz wodny nie tylko dla alergików

Dobry jakościowo odkurzacz z filtrem wodnym, może znacząco poprawić komfort życia alergika. Czy osoby nie uczulone na kurz czy roztocza także powinny wziąć pod uwagę takie rozwiązanie? Główną zaletą odkurzaczy wodnych jest zdolność do pochłania i zatrzymywania jeszcze większej ilości kurzu, pyłków i roztoczy.  Zasysane zanieczyszczone powietrze, trafia do zbiornika wody, który wychwytuje zanieczyszczenia odseparowując je skutecznie od powietrza. Resztki zanieczyszczeń zatrzymywane są natomiast na dodatkowym filtrze wylotowym.  Koleją zaletą odkurzaczy wodnych, jest także możliwość wciągnięcia rozlanej na podłodze wody lub innych płynów.

Bardziej zaawansowaną odmianę odkurzaczy wodnych, stanowią odkurzacze piorące, wyposażone w dodatkową funkcję prania wykładzin, dywanów, tapicerki, ale także zwykłych paneli i podłóg.  Odkurzacz piorący to zatem urządzenie funkcjonalne i praktyczne, znajdujące swoje swoje zastosowanie w wielu sytuacjach.

Oba typy odkurzaczy oprócz niezaprzeczalnych zalet mają także swoje wady. W pierwszej kolejności można wymienić konieczność dokładnego czyszczenia urządzanie po każdym użyciu. Kolejnym aspektem jest zdecydowanie wyższa waga tego typu odkurzaczy. Dodatkowy pojemnik mieści do kilku litrów płynu, sprawiając, że cały odkurzacz może osiągnąć wagę nawet 10 kilogramów.

Chociaż odkurzacze wodne i piorące stają się coraz bardziej powszechne na rynku, to wciąż ich cena jest zdecydowanie wyższa od modeli standardowych. Za dobrej jakości odkurzacz zapłacimy minimum 300 – 500 zł.  Modele z wyższej półki to już wydatek nierzadko przekraczający 1000 zł. Decyzja, czy warto kupić odkurzacz wodny, jest zatem, jak zwykle, kwestią indywidualną zależną od potrzeb i oczekiwań użytkownika.

Odkurzacz bezworkowy czy odkurzacz workowy ?

Kupując odkurzacz, jedną z pierwszych decyzji z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć, będzie wybór między modelem workowym, a bezworkowym.  Jeszcze kilka lat temu, standardem były odkurzacze workowe, wyposażone w jeden z dwóch podstawowych typów worków: papierowe lub tekstylne. Najważniejszą wadą takiego rozwiązania, była konieczność, w przypadku worków papierowych, częstej ich wymiany, co generowało stałe dodatkowe koszty w okresie eksploatacji.  Worki tekstylne nie wymagały co prawda wymiany, ale ich systematyczne opróżnienie wymuszało konieczność częstego kontaktu użytkownika z zanieczyszczeniami.

Częściowym rozwiązaniem tych problemów okazał się odkurzacz bezworkowy w którym standardowe worki zostały zastąpione pojemnikiem dedykowanym na zanieczyszczenia. Chociaż koszty eksploatacji przestały być problemem to w dalszym ciągu pozostaje konieczność opróżniania i czyszczenia pojemnika.

Odpowiedź na pytanie jaki odkurzacz wybrać nie jest zatem oczywista. Wiele osób skłania się ku nowszemu bezworkowemu rozwiązaniu akceptując nieco wyższy koszt zakupu. Niektórzy jednak cenią sobie brak konieczności czyszczenia pojemnika i decydują się na odkurzacz workowy, mając świadomość kosztów jego eksploatacji.

Odkurzacz automatyczny – zbędny wydatek czy dobra inwestycja?

Odkurzacz automatyczny, czy też inaczej, odkurzacz samojezdny, to kolejny typ odkurzaczy, który w ostatnich latach dynamicznie zyskuje sobie coraz większy udział w rynku. Odpowiada bowiem na kluczowy problem w dzisiejszej rzeczywistości, czyli ciągły brak czasu.

Dzięki rozwojowi technologii, odkurzacze automatyczne pozwalają w sporej mierze, choć niezupełnie, zapomnieć o konieczności posprzątania podłóg z kurzu, roztoczy i innych zanieczyszczeń. Dzięki wbudowanym energooszczędnym akumulatorom i ładującym stacjom bazowym, nie wymagają w trakcie pracy stałego podłączenia do prądu. Odkurzacze samojezdne samoczynnie poruszają się po podłodze mieszkania czy domu, a dzięki zaawansowanym czujnikom w droższych modelach, nie obijają się od meble czy inne elementy stojące. Ich płaska obudowa pozwala na odkurzenie trudno dostępnych miejsc w których standardowy odkurzacz miałby spore problemy. Kolejną zaletą odkurzaczy samojezdnych jest ich cicha praca, dająca spory komfort użytkowania.

Podstawową wadą odkurzaczy automatycznych, zwanych także robotami sprzątającymi lub odkurzającymi, jest cena. Za proste modele zapłacimy bowiem minimum 1000 zł, a ceny produktów z wyższej półki oscylują w przedziale od 2500 do 4000 zł.

Odkurzacz bezprzewodowy

Oprócz wymienionych powyżej podkategorii, na rynku znajdziemy także szeroki asortyment odkurzaczy bezprzewodowych, lub inaczej, odkurzaczy akumulatorowych. Zwiększające się zainteresowanie odkurzaczami bezprzewodowymi można wytłumaczyć w głównej mierze wygodą ich użytkowania. W przeciwieństwie do odkurzaczy standardowych, których zasięg pracy wynosi zazwyczaj 8-10 metrów od źródła zasilania, odkurzacze akumulatorowe nie są w żadnen sposób ograniczone w tej kwestii.  Co więcej, możemy zapomnieć o stale plączącym się między nogami kablu i ciągłym go przepinaniu, z jednego do drugiego gniazdka sieciowego.

Wybierając odkurzacz akumulatorowy, kluczowym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest czas pracy na baterii. Średni czas pracy, w przypadku zasilania akumulatorowego, waha się, w zależności od modelu, od 30 do ponad 40 minut. Istotny jest także czas potrzebny do ponownego naładowania akumulatora po jego rozładowaniu.

Do kategorii odkurzaczy bezprzewodowych zaliczają się przede wszystkim wspomniane wyżej odkurzacze automatyczne oraz odkurzacze pionowe.

Jak wybrać odkurzacz pionowy?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie jak wybrać i jaki odkurzacz pionowy kupić, postaramy się w skrócie scharakteryzować tę podkategorię produktów. Odkurzacze pionowe, to urządzania zintegrowane w jedną konstrukcję, pozbawione elastycznej rury łączącej sam odkurzacz ze szczotką. Większość dostępnych na rynku modeli odkurzaczy pionowych to modele bezworkowe. Pojemnik na zebrane zanieczyszczenia zazwyczaj znajduje się przy rączce, lub ustytuowany jest nad szczotką. Zaletą odkurzaczy pionowych jest ich kompaktowość i niewielkie rozmiary w porównaniu ze sprzętem standardowym. Doskonale sprawdzą się tam, gdzie miejsce na przechowywanie odkurzacza jest mocno ograniczone. Wielu użytkowników docenia także zwrotność i łatwość manewrowania. W kwestii zasilania, wyróżniamy dwa podstawowe typy, to jest, odkurzacz pionowy przewodowy z kablem oraz odkurzacz pionowy bezprzewodowy.

Jaki odkurzacz kupić?

Wybierając idealny odkurzacz, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego typ (odkurzacz piorący, automatyczny, itp), ale także na szereg innych istotnych kryteriów, które przełożą się na komfort użytkowania i skuteczność odkurzania. Poniżej przedstawiamy listę ważnych aspektów, które watro przemyśleć przed zakupieniem odkurzacza.

Moc odkurzacza

Moc odkurzacza przekłada się bezpośrednio na skuteczność jego pracy. Naturalnym wyborem, będzie zatem poszukiwanie odkurzacza o jak największej mocy. Innego zdania w tym przypadku, jest Unia Europejska. Już w 2014 roku, nowe regulacje dotyczące odkurzaczy, zabroniły sprzedaży produktów o mocy powyżej 1600 W.  Temu wydarzeniu towarzyszyło również wprowadzanie etykiet energetycznych odkurzaczy. Ich celem miało być informowanie klientów w szybki i klarowny sposób o parametrach sprzętu. Na tym jednak ingerencja Uni Europejskiej w rynek odkurzaczy się nie zakończyła. Od sierpnia 2017 roku, wprowadzono kolejne obostrzenia, tym razem ograniczając maksymalną moc odkurzaczy do 900 W i ustanawiając maksymalne roczne zużycie energii na poziomie nie mogącym przekroczyć 43 kWh. Według pomysłodawców, nowe regulacje mają charakter proekologiczny. Nie zmienia to jednak faktu, że odkurzacze od 2017 roku stały się słabsze i większość wymienionych w rankingu odkurzaczy modeli, legitymuje się mocą do 900 W. Co jednak, jeśli chcielibyśmy mieć mocniejszy odkurzacz? Producenci mając świadomość nieuchronności ograniczeń, postarali się, aby do sprzedaży wprowadzić maksymalnie dużo egzemplarzy o większej mocy przed wejściem przepisów w życie. To z kolei oznacza, że jest jeszcze szansa by kupić odkurzacz, którego te ograniczenia nie dotknęły.

Skoro jednak w tej materii istnieją istotne ograniczenia, to jakim parametrom należałoby się baczniej przyjrzeć wybierając odkurzacz? Na wspomnianych wcześniej etykietach informacyjnych  znajdziemy obecnie pięć parametrów, które przy użyciu klas, opisują skuteczność odkurzacza:

 • klasa efektywności energetycznej – od września 2017 roku, oznaczona dużymi literami od A+++ do D, mówi o stosunku efektywności odkurzacza do zużytej energii. I tak dla przykładu, odkurzacz oznaczony symbolem A+++, charakteryzuje się najwyższą efektywnością w usuwaniu zanieczyszczeń, przy jednoczesnym niskim zużyciu energii elektrycznej.
 • klasa reemisji pyłu – oznaczona literami w skali od A do G, jest wskaźnikiem czystości powietrza wydmuchiwanego przez odkurzacz. Klasa nadana okurzaczowi, w dużej mierze zależy od jakości zastosowanego filtra. Wskaźnik ten będzie miał kluczowe znaczenie dla alergików, którzy powinni wybierać  odkurzacze z reemisją kurzu w klasie A i wysoką skutecznością zastosowanego filtra.
 • klasa skuteczności czyszczenia dywanu – podawany w skali od A do G, gdzie odkurzacz w klasie A, będzie charakteryzował się najlepszą skutecznością oczyszczania dywanów i pozwoli szybko uporać się z zanieczyszczeniami.
 • klasa skuteczności czyszczenia twardej podłogi – podobnie jak klasa skuteczności czyszczenia dywanów, podawana w skali od A do G. Jeśli chcemy szybko i skutecznie usuwać kurz i brud, również ze szczelin i fug, watro zdecydować się na urządzenie w klasie A lub B.
 • poziom hałasu – określony w decybelach, mówi o poziomie głośności wytwarzanym przez urządzenie. W dalszej części strony, szerzej omawiamy to zagadnienie.

 

Filtry do odkurzacza

Ze względu na materiał, z którego zostały wykonane filtry do odkurzaczy, możemy podzielić je na następujące podkategorie:

1. Filtry z tkaniny  – najmniej skuteczne filtry, cechujące się dużą porowatością, zdolną do wychwycenia tylko sporych zanieczyszczeń.

2. Filtry papierowe – nieco bardziej skuteczne niż filtry z tkanin, ale wciąż zdecydowanie gorsze od filtrów HEPA.

3. Filtry wodne – wykorzystywane w odkurzaczach takich jak Zelmer Aquos. Zanieczyszczenia wychwytywane są z powietrza przy użyciu specjalnego zbiornika z wodą, który po każdym użyciu należy umyć.

4. Filtry antyalergiczne (HEPA) – tego typu filtry najskuteczniej radzą sobie z zatrzymywaniem wszystkich zanieczyszczeń, alergenów, bakterii czy nawet niektórych wirusów.

Waga odkurzacza

Wyższa waga odkurzacza negatywnie wpływa na komfort jego użytkowania. Problem nie jest szczególnie istotny, jeśli odkurzacza planujemy używać w małym, dwu- czy trzypokojowym mieszkaniu. Jeśli jednak mieszkamy w domu, który na dodatek ma dwa, lub trzy poziomy, to przenoszenie ciężkiego odkurzacza w górę i w dół, może być męczące. Przed wyborem odkurzacza warto zatem przeanalizować, jak często i jak duże powierzchnie planujemy odkurzać. Wybierając najlepsze odkurzacze, do naszego rankingu wybraliśmy stosunkowo lekkie modele o maksymalnej masie do 7 kilogramów.

Głośność pracy odkurzacza

Głośność pracy większości współczesnych standardowych odkurzaczy kształtuje się na poziomie 76 – 80 dB, zależnie od tego, czy wykorzystujemy w całości, czy tylko częściowo moc urządzenia. W ofercie producentów można znaleźć jednak ciche odkurzacze, emitujące niższy poziom hałasu, które rekomendujemy dla osób posiadających małe dzieci lub zwierzęta, mogące negatywnie reagować na zbyt duży hałas.

Długość kabla i zasięg pracy odkurzacza

Ciągłe przełączanie odkurzacza z jednego gniazdka sieciowego do drugiego może okazać się na dłuższą metę uciążliwe. Stąd też, wybierając odkurzacz, warto spojrzeć na ten z pozoru nieistotny parametr.  Kabel odkurzacza o długości 5 – 6 metrów, powinienem dać nam, w połączeniu z elastyczną rurą łączącą odkurzacz z końcówką ssącą, zasięg pracy na poziomie 8 – 9 metrów.

Okres gwarancyjny

Żywotność różnego rodzaju sprzętów AGD jest niestety coraz krótsza. Nie wynika to jednak z wyzwań technologicznych, czy braku możliwości zaprojektowania dobrego odkurzacza, który bezawaryjnie posłużyłby nam przez dziesięć czy nawet dwadzieścia lat. Krótsza żywotność jest świadomym zabiegiem producentów, którzy chcąc utrzymać sprzedaż w kolejnych latach, decydują się na celowe “postarzanie” produktu.  Kupując nowy odkurzacz, warto zatem zwrócić szczególną uwagę na długość trwania okresu gwarancyjnego. Zdarza się również, że producent lub dystrybutor daje możliwość objęcia produktu wydłużoną opieką gwarancyjną, po zarejestrowaniu produktu na stronie internetowej.

Ranking odkurzaczy
4.4 (87.46%) 59 ocen

Oceń nasz ranking odkurzaczy 2018

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas ranking odkurzaczy ułatwił Ci podjęcie decyzji o wyborze produktu idealnie dostosowanego do Twoich potrzeb i oczekiwań, oraz pozwolił znaleźć ofertę najlepszą cenowo. Będziemy wdzięczni za pozytywną ocenę.