Ranking: Piekarnik parowy – Najlepsze piekarniki parowe

Przedstawiamy najnowszy ranking piekarników parowych przygotowany z myślą o użytkownikach stojących przed decyzją, jaki piekarnik parowy wybrać i kupić? Zestawienie przygotowane przez naszą redakcję zawiera najpopularniejsze i najlepsze piekarniki parowe dostępne obecnie w sprzedaży w sklepach internetowych i stacjonarnych. Piekarnik parowy, choć zdecydowanie mniej popularny niż standardowe piekarniki elektryczne, wciąż cieszy się zainteresowaniem wielu osób poszukujących urządzenia łączącego w sobie funkcję piekarnika klasycznego i urządzenia do gotowania na parze.  Przygotowując ranking, przeanalizowaliśmy modele różnych producentów pod kątem takich kryteriów jak funkcjonalność, niezawodność, opinie użytkowników i cena. Za cel postawiliśmy sobie zaprezentowanie rezultatów w przystępnej  i przejrzystej formie, pozwalającej zaoszczędzić czas i znaleźć najlepsze oferty na rynku.

 

Najpopularniejsze i najlepsze piekarniki parowe

Ranking piekarników parowych ELECTROLUX EOB8757AOX

ELECTROLUX EOB8757AOX

Ranking piekarników do zabudowy SAMSUNG BQ1VD6T131

SAMSUNG BQ1VD6T131

Ranking piekarników parowych BOSCH CDG634BS1

BOSCH CDG634BS1

Ranking piekarników parowych Whirlpool AMW 599 IXL

Whirlpool AMW 599 IXL

Ranking piekarników parowych – Zwycięskie modele

I MIEJSCE

Ranking piekarników parowych SAMSUNG BQ1VD6T131

SAMSUNG BQ1VD6T131

II MIEJSCE

Ranking piekarników parowych ELECTROLUX EEB8587POX

ELECTROLUX EEB8587POX

III MIEJSCE

Ranking piekarników parowych BOSCH CDG634BB1

BOSCH CDG634BB1

Piekarnik parowy SAMSUNG BQ1VD6T131

Piekarnik parowy SAMSUNG BQ1VD6T131

SAMSUNG BQ1VD6T131 to zwycięzca naszego rankingu piekarników parowych. Przede wszystkim, to oczywiście wysokiej klasy piekarnik elektryczny z takimi funkcjami jak dual cook czy dwa termoobiegi. O tych funkcjach piszemy więcej w dalszej części recenzji. Na wstępie chcielibyśmy bowiem, skupić się na tym co odróżnia go od klasycznych piekarników a zatem na funkcji gotowania na parze. Tak naprawdę, piekarnik ten może pracować w trzech podstawowych trybach. Pieczenia klasycznego, pieczenia z wykorzystaniem tzw. suchej pary oraz w trybie gotowania na parze.

Na czym polega zatem różnica między suchą parą a gotowaniem na parze? W pierwszej opcji, ciepło wytwarzane w  piekarniku jest dodatkowo wspomagane przez suchą parę w temperaturze przekraczającej 100 stopni, z wykorzystaniem funkcji termoobiegu. Dzięki temu, pieczone potrawy są stale nawilżane, co nadaje im wyjątkowej soczystości. Intensywność nawilżania parą możemy ustawić na jednym z trzech poziomów: niskim, średnim i wysokim.  Funkcja ta nazywana jest w piekarniku Samsung Steam Add.

Drugą opcją jest gotowanie na parze. Real Steam Cooking to gotowanie wyłącznie z wykorzystaniem pary generowanej przez piekarnik. Przygotowywane w ten sposób posiłki są zdrowe i dietetyczne. Gotowanie na parze pozwala bowiem zachować w potrawach zdecydowanie więcej witamin i mikroelementów niż podczas klasycznego pieczenia. W komplecie z piekarnikiem otrzymujemy dedykowane 12 litrowe naczynie umożliwiające gotowanie i pieczenie na różne sposoby. Przykładowo, szklaną pokrywę naczynia można użyć jak głębokiego naczynia do gotowania. Szkło jest żaroodporne i jednocześnie przystosowane do mycia w zmywarce.

Na uwagę zasługuje także system łatwego uzupełniania i usuwania wody. Na frontowym panelu piekarnika znajduje się wysuwana komora z wodą, dzięki której możemy wlać wodę do generowania pary w dowolnym momencie. Dodatkowy przycisk pozwala także na spuszczenie niezużytej wody po zakończeniu procesu gotowania lub pieczenia.

Para wodna została także zastosowana w systemie czyszczenia piekarnika Steam Clean. Trwający 25 minut program czyszczenia parą wodną, zmiękcza spieczone resztki potraw, dzięki czemu w łatwy sposób usuniemy je przecierając piekarnik ściereczką.

Wróćmy teraz do funkcji piekarnika nie związanych bezpośrednio z parą. To co wyróżnia ten piekarnik firmy Samsung, to technologia Dual Cook, czyli tzw. dwa piekarniki w jednym. Specjalny szczelny separator pozwala na podzielenie piekarnika na dwie osobne komory  i jednoczesne pieczenie dwóch potraw. Dania pieką się równomiernie na każdym poziomie, a ich aromaty nie mieszają się. Pozwala to przygotować dwudaniowy obiad w zdecydowanie krótszym czasie niż w standardowych piekarnikach. Przy korzystaniu z dwóch komór, zastosowanie znajdują także dwa osobne wentylatory pozwalające na uzyskanie termoobiegu osobno w każdej z komór. Powoduje to zdecydowanie lepszy obieg powietrza i pomaga w szybszym nagrzewaniu piekarnika przed jego użyciem.

Reasumując, SAMSUNG BQ1VD6T131 to znakomity piekarnik elektryczny o pojemności 65 litrów wyposażony w gamę praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań z możliwością gotowania i pieczenia na parze. Możemy śmiało zarekomendować zakup tego modelu mając pewność, że jego przyszli użytkownicy będą bardzo zadowoleni z dokonanego wyboru.

Zalety modelu

 • funkcja pieczenia wspomaganego parą wodną
 • możliwość używania dwóch komór oddzielnie
 • dołączone w zestawie naczynie

Wady modelu

 • podatność na pozostawianie śladów po palcach na powłoce inox
 • wymagane od czasu do czasu odkamienianie piekarnika przy twardej wodzie
Piekarnik parowy ELECTROLUX EEB8587POX

Piekarnik parowy ELECTROLUX EEB8587POX

Drugie miejsce w naszym rankingu, to piekarnik parowy CombiSteamDeluxe EEB8587POX. Łączy on w sobie możliwość pieczenia standardowego z wykorzystaniem wyłącznie gorącego powietrza, z trybami pieczenia parowego. Pieczenie parowe może odbywać się z różnymi proporcjami użycia pary wodnej  25% i 50%, aż do jej 100% użycia (gotowanie na parze).

Para znajduje swoje zastosowanie także w czyszczeniu piekarnika zmiękczając tłuszcz i resztki potraw, dzięki czemu usuniemy je szybko i sprawnie przecierając piekarnik ścierką.

Na pochwałę, naszym zdaniem, zasługuje wyświetlacz dotykowy Vario Guide z bazą przepisów, dzięki którym dobranie odpowiedniej temperatury, czasu i trybu ogrzewania dla konkretnych potraw staje się dużo prostsze.

Kolejnym rozwiązaniem pomagającym przygotowywać jeszcze smaczniejsze dania, jest termo-sonda z funkcją automatycznego wyłączania po osiągnięciu odpowiedniej temperatury. W przypadku mięs, możliwe jest nawet wybranie opcji lekko, średnio lub dobrze wypieczonego. W zależności od wybranej opcji, piekarnik zasygnalizuje, iż potrawa osiągnęła już odpowiednią temperaturę po czym automatycznie wyłączy urządzenie.

Podsumowując, CombiSteamDeluxe EEB8587POX to dobry wybór dla osoby poszukującej piekarnika parowego, wielofunkcyjnego i do zabudowy. Cena na poziomie około 3000 złotych może nie jest najniższa, ale poparta mnogością dodatkowych funkcji i programów automatycznych. Nie do przecenienia jest też bardzo duża pojemność na poziomie 73 litrów. Oczywiście nie jest to produkt pozbawiony wad, ale jest ich stosunkowo niewiele w porównaniu ze wspomnianymi w recenzji zaletami.

Zalety modelu

 • wielofunkcyjność urządzenia
 • bardzo duża pojemność
 • proste i intuicyjne sterowanie
 • łatwe czyszczenie dzięki funkcji czyszczenia parowego

Wady modelu

 • drzwiczki mogą mieć tendencję do samoczynnego zamykania
 • przednia szyba nieco zbyt mocno się nagrzewa
 • maksymalna temperatura tylko 230°C
Piekarnik parowy BOSCH CDG634BB1

Parowar BOSCH CDG634BB1

Alternatywą dla urządzeń wielofunkcyjnych, takich jak piekarniki parowe, może być parowar Bosch. Jeśli w kuchni dysponujemy większą ilością miejsca, to warto rozważyć taki wybór. Kompaktowa pojemność 38 litrów w zupełności wystarcza do gotowania dań na parze, a jednocześnie nie zajmuje dużo miejsca.

Zalety modelu

Wady modelu

Jak działa piekarnik parowy? 

Zanim podejmiemy finalną decyzję zakupową, warto uświadomić sobie jedną istotną kwestię. Piekarniki parowe występujące także pod nazwą pieca konwekcyjno-parowego, nie stanowią tak naprawdę zupełnie odrębnej kategorii produktowej. Piekarnik parowy jest zwykłym piekarnikiem elektrycznym, wyposażonym w dodatkową funkcję pieczenia na parze i większości przypadków również gotowania na parze. 

Piekarnik taki może zatem działać w trzech różnych trybach:

Pieczenie bez użycia pary – w takim przypadku piekarnik parowy działa dokładnie na takiej samej zasadzie jak każdy inny piekarnik elektryczny

Pieczenie z użyciem pary – tu, oprócz standardowej wysokiej temperatury, wykorzystywana jest generowana przez piekarnik para wodna. Dzięki jej wykorzystaniu, pieczone potrawy zachowują swoją soczystość i skórka w pieczonym mięsie staje się chrupiąca. W zależności od programu, procentowy udział ciepła generowanego przez parę wodną może się różnić i osiągać nawet 50%

Gotowanie na parze – w tym przypadku sto procent ciepła generowanego przez piekarnik pochodzi z  pary wodnej, a tym samym, gotowanie działa tak jak w standardowych parowarach. Jest to doskonałe rozwiązanie do przygotowywania zdrowych i dietetycznych posiłków bez użycia tłuszczu. Gotowanie na parze w piekarniku parowym pozwala także na mniejszą utratę witamin i substancji mineralnych w procesie obróbki termicznej.

Pojemność piekarników parowych

Mając na uwadze fakt, iż piekarnik parowy jest rozbudowaną wersję standardowych piekarników, należałoby oczekiwać także i podobnej pojemności. Tak też jest w rzeczywistości. Bez problemu znajdziemy zatem piekarniki bardziej kompaktowe o pojemności 30-40 litrów, jak i większe o pojemności przekraczającej nawet 70 litrów.

Ile kosztuje piekarnik parowy? 

Ceny piekarników parowych zaczynają się już od kwoty około 1300 za najprostsze modele. Decydując się na piekarnik parowy, warto skłonić się w stronę produktów w przedziale cenowym od 2000 do 3000 zł. W tych kwotach znajdziemy najszerszy wybór produktów takich firm jak AEG, Electrolux i Bosch, wyposażonych we wszystkie funkcje potrzebne aby w pełni wykorzystać i docenić potencjał piekarnika parowego.

Wady i zalety piekarników parowych. Czy warto kupować? 

Podstawową i właściwie najważniejszą zaletą piekarników parowych, jest ich wielofunkcyjność i możliwość operowania w różnych opisanych powyżej trybach pieczenia, pieczenia z parą lub gotowania na parze. Piekarnik parowy jest zatem doskonałym połączeniem dwóch innych produktów, które doskonale zastępuje, czyli standardowego piekarnika elektrycznego i parowaru. Kluczową wadą, jest natomiast wyższa cena. Rekomendujemy zatem, aby przed podjęciem finalnej decyzji realnie ocenić jak często będziemy wykorzystywać możliwości piekarnika parowego. Może się bowiem okazać, że sensowniejszy, z ekonomicznego punktu widzenia, będzie zakup osobnego parowaru kosztującego około 200-400 zł.

Ranking piekarników parowych
4.6 (91.67%) 12 ocen

Oceń nasz ranking piekarników parowych

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas ranking piekarników parowych ułatwił Ci podjęcie decyzji o wyborze produktu idealnie dostosowanego do Twoich potrzeb i oczekiwań oraz pozwolił znaleźć ofertę najlepszą cenowo. Będziemy wdzięczni za pozytywną ocenę.